NOVÉ OBJEVY
V Egyptě je stále spousta neprobádaných míst a téměř denně archeologové nacházejí vzácné artefakty. Čas od času se podaří najít i novou hrobku. Bohužel vždy vykradenou. O některých nových archeologických objevech čtětě níže.
zdroj:www.naseadresa.cz Obrovskou hlavu faraona Amenhotepa III. z rudé žuly objevili archeologové u jihoegyptského města Luxor. Hlava sochy stará asi tři tisíce let je nejzachovalejším zpodobněním oblíbeného faraona a Tutanchamonova dědečka. SKUTEČNÁ PŘÍČINA SMRTI FARAONA TUTANCHAMONAArcheologové v Egyptě vykopali obří hlavu faraona Amenhotepa III.
Hlava o výšce 2,5 metru je součástí sochy, jejíž velkou část archeologové vykopali v Amenhotepově smutečním chrámu již před několika lety. Socha tak teď může být celé rekonstruována.
"Ostatní sochy mají vždycky něco ulomeného, třeba špičku nosu, nebo je tvář poškozena erozí. Ale v tomto případě je všechno od vrcholku koruny až po bradu nádherně vytesáno a zachováno," řekl Hourig Suruzian, který vede egyptsko-evropský výzkumný tým v Amenhotepově chrámu.
Egyptský památkář Zahí Havás hlavu sochy popsal jako "mistrovské dílo nejvyšší umělecké kvality". Amenhotep III. vládl asi v letech 1387 až 1348 před naším letopočtem obrovské říši sahající od Núbijské pouště k Sýrii. Podle výzkumu jeho DNA a počítačové tomografie je dědečkem Tutanchamona, jehož hrobka se jako jedna z mála vyhnula vykradení.
Rozsáhlý Amenhotepův zádušní chrám v Luxoru byl z velké části zničen, pravděpodobně povodněmi.
16.2.2010 (ČTK) - Starověký egyptský vládce Tutanchamon pravděpodobně zemřel na sněť ze zlomeniny spojenou se zimnicí podobnou malárii. Známý faraon také trpěl nadměrným zvětšením mužských prsních žláz a zřejmě měl protáhlou postavu a problémy se srdcem. Vyplývá to ze studie egyptských vědců, která byla zveřejněna ve Spojených státech a z níž citovala agentura AFP.
Vědci také potvrdili, že jeho otcem byl faraon Amenhotep IV., jeho matka ale zůstává stále neznámá.
Cílem výzkumu, jehož součástí byly různé radiologické metody a analýza DNA u 16 mumifikovaných těl, bylo odhalit příbuzenské vztahy mezi jednotlivými členy královské rodiny. Tímto způsobem se vědcům podařilo odhalit i různé druhy dědičných nemocí, které egyptské vladaře sužovaly.
Tutanchamon stejně jako jeho otec a mnoho dalších vladařů královského rodu trpěl na nemoc, která se projevuje nadměrným zvětšením mužských prsních žláz. Vědci mu diagnostikovali také takzvaný Marfanův syndrom, kterým trpěl například i známý houslista Nicolo Paganini a který se projevuje například protáhlou kostnatou postavou a delšími prsty na rukou a nohou. Často jej
provázejí také potíže s klouby nebo se srdcem.
Vědcům se díky analýze podařilo s jistotou určit také Tutanchamonovy rodiče. Jeho otcem byl podle původních předpokladů potvrzen faraon Amenhotep IV., jeho matka byla identifikována jako mumie KV35YL. Zda se za tímto označením skrývá krásná Nefertiti, Amenhotepova vedlejší manželka
Kija, nebo dokonce Tutanchamonova kojná, vědci neprozradili. S jistotou určili pouze jeho babičku - Amenhotepovu matku královnu Teje, uvedli egyptští vědci ve studii, která ve středu vyjde v novém čísle amerického lékařského odborného časopisu JAMA.
Výzkum také poodhalil příčiny Tutanchamonovy smrti. Podle původních hypotéz vladař zemřel v 19 letech na sněť ze zlomeniny, kterou si zřejmě způsobil pádem z vozu. Vědci v jeho krvi objevili také bakterie, které patří k původcům malárie a zimničných onemocnění. Podobné bakterie byly nalezeny v krvi čtyřech dalších členů královské rodiny, což odpovídá i lékům, které byly v hrobkách objeveny.
Život i smrt nejznámějšího egyptského vladaře fascinují vědce od dob objevení Tutanchamonovy hrobky v roce 1922 britským archeologem Howardem Carterem. Známá je především jeho zlatem vykládaná pohřební maska, kvůli jejímuž bohatému zdobení je považován za významného panovníka svého rodu.
Egyptští archeologové objevili v Sakkáře 2500 let starou hrobku
Káhira 4. ledna (ČTK) - Starověkou hrobku starou přibližně 2500 let
objevili egyptští archeologové v blízkosti Džóserovy stupňovité pyramidy v
Sakkáře. Stavba se člení na několik komor a chodeb. Oznámil to dnes podle
agentury DPA generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro starověké
památky Zahí Havás.
Havás uvedl, že hrob pochází z 26. dynastie, tedy z doby 664-525 před naším
letopočtem. Nalezený hrob byl podle jeho názoru několikrát otevřen a
vyloupen, naposledy prý v 5. století našeho letopočtu.
Archeologové v hrobce našli několik skeletů, hliněné nádoby, mumifikované
sokoly a stavební suť. V jedné komoře objevili také sedm metrů hlubokou
jámu, jejíž funkci zatím vědci neznají a bude předmětem dalšího výzkumu.
Nekropole na archeologické lokalitě Sakkára patří k nejdůležitějším
pohřebištím starověkého Egypta. Nachází se na západním břehu Nilu na okraji
libyjské náhorní plošiny přibližně 30 kilometrů jižně od Káhiry na ploše
přibližně sedm krát jeden a půl kilometru. V jejím středu leží pyramida
panovníka Staré říše Džósera datovaná do doby 2720-2700 před naším
letopočtem.
Egypt zavře Tutanchamonův hrob. Údolí králů hrozí zkáza
Luxor - Hrobky v egyptském Údolí králů a Údolí královen nedaleko Luxoru jsou vážně ohroženy tisícovkami turistů, kteří se sem denně přijíždějí podívat na jednu z nejvýznamnějších starověkých památek. Některé z nich tak budou navždy uzavřeny.
Podle egyptského generálního tajemníka pro záležitosti starověkých památek Zahiho Hawasse mohou hrobky faraonů a jejich žen „zmizet" během příštích sto padesáti let, pokud by zůstaly turistům i nadále otevřené.
„Množství vlhkosti a plísní, které vznikají v důsledku dýchání návštěvníků, roste, což znamená, že hrobky mohou do sto padesáti let zmizet," prohlásil Hawass.
Některé hrobky zavřeme
Údolí králů je nekropolí, kde byli mezi šestnáctým a jedenáctým stoletím před naším letopočtem pohřbíváni faraonové a vysocí hodnostáři takzvané Nové Říše (přibližně 1550 - 1069 př. n. l.). V blízkém Údolí královen zase faraonské manželky.
Dýchání turistů a špatné odvětrávání však mohou zdejší malby a rytiny nenávratně poškodit.
To se dotkne právě těch nejznámějších. Tedy Tutanchamonovy, hrobky královny Nefertiti a hrobu faraona Setiho I. Podle Hawasse budou znepřístupněny „navždy". Kopie hrobek pak budou otevřeny v „místě blízkém Údolí králů", říká Hawass.
Vůbec nejslavnější hrobkou je Tutanchamonova (vládl v letech 1333 - 1324 př. n. l.), která byla objevena britským archeologem Howardem Carterem 4. listopadu 1922, aniž by se do ní předtím dostali vykradači hrobek.
Kvůli turistům zavřely španělské úřady v roce 1977 jeskyni Altamira s pravěkými malbami. Poškozoval je totiž oxid uhličitý uvolňovaný dechem tisícovek návštěvníků. Jeskyně pak byla znovuotevřena o pět let později, ale pouze pro velmi omezený počet lidí denně.
Potenciální zájemci se musí registrovat a v průměru na ně dojde řada až za tři roky, což je velice limitující zejména pro zahraniční návštěvníky. Roku 2001 tak v blízkém muzeu vznikla její částečná replika, kam je možné dorazit bez ohlášení.
zdroj: www.aktualne.cz 20.8.2009
Sinajský poloostrov vydal další tajemství
Egyptská Nejvyšší rada pro starožitnosti oznámila, že památky pochází z doby počátků vlády Thutmose II., který vládl zhruba od roku 1512 před Kristem. Na trůně jej vystřídala jeho žena Hatšepsut, jež se do dějin starého Egypta zapsala jako jedna z nejúspěšnějších ženských vládkyň.
"Tento objev patří mezi vůbec největší objevy na Sinaji, rozměry chrámů dosahují 80 krát 70 metrů," oznámila památková organizace. "Je to jediný příklad cihlového chrámu v éře Nového království na deltě Nilu a na Sinaji," popisovala jedinečnost nálezu.
Chrám byl obehnán zdmi o čtyřmetrové tloušťce, na nichž se nacházejí zdobené malby egyptských bohů včetně Hora, boha slunce. Mezi malbami se údajně nachází i portréty Thutmose II. a Ramsese II.
V chrámu se nacházejí tři bazény, které sloužily k obřadním účelům a velký počet místností určených bohům. Faraoni během své 3 tisíce let trvající vlády přes Sinaj často přecházeli k bojům s Chetity a dalšími civilizacemi, jež se nacházely na území, kde se dnes rozkládají státy Izrael, palestinská autonomní území, Libanon, Jordánsko, Sýrie a Irák.
V minulém roce egyptské úřady oznámily, že ve stejné oblasti archeologové nalezli vojenská kasárna, kde sídlila armáda střežící po více než 1,5 tisíce let východní hranice Egyptské říše.
ZDROJ: www.mediafax.cz, 22.4.2009
Egyptští archeologové věří, že našli hrob Antonia a Kleopatry
Jedná se o archeology z Egypta a Dominikánské republiky, kteří poslední tři roky pracovali v chrámu Taposiris Magna.
Zde nyní objevili řadu hlubokých šachet, o nichž se podle prohlášení egyptské Nejvyšší rady pro památky předpokládá, že by v nich mohli být Antonius a Kleopatra pohřbeni.
Vedle mincí a busty Kleopatry tu také byla nalezena posmrtná maska, o níž archeologové předpokládají, že patřila Marku Antoniovi.
Kleopatra (69 až 12.8.30 před Kristem) byla posledním vládcem Egypta z dynastie Ptolemaiovců. V roce 41 před Kristem se do ní zamiloval Marcus Antonius. V roce 33 před Kristem proti němu podnikl Octavianus, právě pro jeho spojení s Kleopatrou, výpad v římském senátu a o rok později dosáhl toho, že byl Antonius prohlášen za vlastizrádce. V létě roku 30 před Kristem se Octavianus dostal s vojskem do Egypta, porazil Antonia a dobyl Alexandrii. Marcus Antonius na základě falešné zprávy o Kleopatřině smrti spáchal sebevraždu, Kleopatra ho následovala.
Zahi Hawass, šéf egyptských archeologů řekl, že mince nalezené v chrámu vyvrácejí názor některých učenců, že Kleopatra byla velmi ošklivá. "Nálezy z Taposirisu ukazují její půvab a naznačují, že Kleopatra rozhodně byla atraktivní," řekl Hawass.
Tým expertů z Newcastle University před dvěma roky našel jiný soubor mincí, z něhož usoudil, že krása Antonia a Kleopatry zobrazované v současné popkultuře byly přehnané.
ZDROJ: www.ihned.cz, 16.4.2009
Belgičtí archeologové objevili v Egyptě hrobku ztracenou desítky let v písku
Hrobku Amenhotepa, vysokého úředníka šestého faraona 18. dynastie Thutmose III., objevil poprvé švédský egyptolog Karl Piehl. "Později zmizela pod nánosy písku a archeologové se ji pokoušeli znovu najít. Teď se to konečně podařilo belgické expedici," uvedl Husní.
Hrobka je tvořena obvodovou zdí a velkou halou, kterou šest sloupů rozděluje na dvě části. Část severní poloviny byla zničena již v minulosti, řekl hlavní egyptský archeolog Zahí Havás.
Podle Luarenta Bavaye, šéfa belgického archeologického týmu, byla většina nápisů na zdech poničena, což by mohlo být signálem, že hrobka byla na začátku 19. století vyloupena.
Thutmos III. vládl v letech 1504 až 1452 před naším letopočtem. Luxor se nachází asi 600 kilometrů jižně od Káhiry v blízkosti Vasetu, který Řekové nazývali Thébami. Během 18. až 20. dynastie došlo k největšímu rozvoji Théb. Panovníci těchto dynastií si zde nechali postavit sérii zádušních chrámů a na svazích hory či v početných údolích pak vznikly hrobky králů i jejich hodnostářů z různých dob. Ostatně Luxor v arabštině znamená "paláce" nebo obecněji "památky".
ZDROJ: www.mediafax.cz, 1.3.2009
U pyramid v Gíze byla nalezena starodávná socha
Pracovníci údržby u egyptských pyramid v Gíze našli starodávnou sochu z křemence, která byla pohřbená v písku. S odvoláním na egyptské ministerstvo kultury o tom v úterý informuje agentura Reuters.Socha byla nalezena severně od nejmenší ze tří hlavních gízských pyramid. Hlava sochy se nacházela pouhých 40 centimetrů pod zemí.
Jedná se o sochu sedícího muže v téměř životní velikosti – má 149 centimetrů. Podle ministerstva kultury je socha na několika místech popraskaná a rysy v mužově tváři jsou mírně obroušené.
Na soše nejsou žádné nápisy, takže je obtížné ji historicky zařadit. Její provedení ale napovídá tomu, že pochází z období egyptské Staré říše, kdy vládl faraon Menkaure (Mykerinos), tedy přibližně z let 2 630 až 2 510 př. n. l.
ZDROJ: www.mediafax.cz, 24.2.2009
Unikátní nález egyptských archeologů
Z˙nálezu starověkého pohřebiště s˙30 mumiemi a neotevřeného sarkofágu se radují egyptští archeologové. Pohřební komora v˙poušti u Džoserovy pyramidy je podle odhadů více než čtyři tisíce let stará.
Splněný sen. Tím je pro každého archeologa najít neporušenou starověkou hrobku. Zahi Hawass přišel na tu svou v˙jedenáctimetrové šachtě na starověkém pohřebišti v˙Sakkáře.
Zahi Hawass, archeolog: Když jsme otevřeli vápencový sarkofág, našli jsme skvěle zachovalou mumii. Je asi 2600 let stará. Patřila knězi jménem Sinegi.
To ale nebylo všechno. Hned vedle hrobky archeologové odkryli velkou pohřební komoru s˙třiceti mumiemi. Jsou různě staré. Mezi nimi bylo dítě a dokonce i mumie psa.
Na archeology teď čeká spousta mravenčí práce. Musejí podrobně prozkoumat každý detail mumií i výzdoby hrobek. Mají jim poodkrýt další tajemství života v˙dobách faraonů.
ZDROJ: www.tn.cz, 12.2.2009
Dvě děti, které se narodily mrtvé a jejichž mumie objevili badatelé v hrobce faraona Tutanchamona, by mohly být dvojčata a mladý panovník jejich otec. Prohlásil to britský profesor Robert Connolly, který už v 60. letech minulého století zkoumal Tutanchamonovu mumii.
Mumie obou drobných plodů ženského pohlaví, zřejmě v pátém až sedmém měsíci těhotenského věku, nalezl v hrobce mladičkého panovníka v Údolí králů u Luxoru už v roce 1922 objevitel hrobu, britský archeolog Howard Carter. Obě malé mumie pak byly uloženy v depozitáři káhirské univerzity.
V roce 1979 Connolly studoval větší z mumií a určil krevní skupinu matky dítěte. Srovnal ji následně s výsledkem vlastního zkoumání o deset let dříve, kdy zjišťoval krevní skupinu samotného Tutanchamona. "Výsledky potvrdily, že plod může být skutečně Tutanchamonovou dcerou," prohlásil profesor antropologie na univerzitě v Liverpoolu.Egyptští odborníci před měsícem informovali o testech DNA, s jejichž pomocí chtějí zjistit, v jakém poměru jsou oba plody k Tutanchamonovi a jeho manželce, dceři královny Nefertiti.
Testy jsou součástí širšího programu zkoumání DNA stovek mumií, který by mohl pomoci určit Tutanchamonovu rodinnou linii. Totožnost rodičů tohoto faraona totiž není stoprocentně jasná. V odborných kruzích převládá názor, že jeho otcem byl faraón Achnaton, který zavedl kult jediného božstva, slunečního Atona, a matkou jedna z vedlejších Achnatonových manželek Kija.
Podle jiných názorů byl Tutanchamon synem méně známého faraóna, který na trůn nastoupil po Achnatonovi.
Tutanchamon se podle vědců ve věku 12 let oženil s Anchesenamon, dcerou Achnatona a jeho hlavní manželky Nefertiti. Pár však žádné žijící děti neměl. A nejsou žádné archeologické doklady, že by tento panovník, který zemřel ve věku 18 či 19 let, po sobě zanechal nějaké potomstvo.
ZDROJ: www.ctk.cz, 2.9.2008
Egyptologové našli ztracenou čtvrtou pyramidu v Gíze
Byla nejvyšší a na její stavbu byl použit ten nejlepší materiál. Zničili ji Římané, aby použili kameny z ní na stavby v Káhiře. Je to ztracená čtvrtá pyramida v údolí Gízy, kterou archeologové po 12 letech kopání našli, napsal španělský list El Mundo.
Mezinárodní tým archeologů zjistil, že trosky v Abú Raváš jen pár kilometrů od egyptské metropole odpovídají takzvané ztracené pyramidě. "Tato pyramida byla nejvyšší ze všech čtyř v Gíze (ostatní patří Cheopsovi, Chefrenovi a Menkauremu) a její kameny byly té nejlepší kvality. Dlouho se předpokládalo, že nebyla dokončena, ale dokázali jsme, že tomu tak nebylo. Kameny z ní byly používány po staletí při výstavbě Káhiry," upozornil generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás.
"Kopali jsme tu posledních 12 let a odhalili jsme velkou část historie čtvrté dynastie, boje o moc a část tajemství stavby pyramid," dodal.
Trosky pyramidy tajemného Rádžedefa dnes nepřesahují desetimetrovou výšku nad zemí. Nacházejí se na vršku v Abú Raváši, vojenské oblasti, kam je přístup omezený. Kolem je vyprahlá poušť a na obzoru temný mrak káhirského smogu.
Z oparu vystupuje trojice gízských pyramid, s nimiž toto majestátní dílo nikdy nebylo podle archeologů propojeno.
Havás je přesvědčen, že Cheopsův syn si vybral toto místo poněkud vzdálené od Gízy, pohřebiště své dynastie, protože chtěl být nezávislý na své rodině; a nadto vysoká poloha by jeho hrobku víc přiblížila Slunci, jeho božstvu.
Poslední nálezy ukazují, že Rádžedefova pyramida byla o 7,62 metru vyšší než Cheopsova, která se tyčí do výšky 146 metrů. Každá strana u základny měřila 122 metry a úhel náklonu byl 64 stupně, ovšem odchylka bránila tomu, aby se zřítila.
Na její stavbu byl použit vápenec a červená žula z Asuánu, stejně jako při stavbě pyramidy jeho otce. Materiál byl dovážen z osmisetkilometrové vzdálenosti po Nilu a do Abú Raváše po velkých žlabech. Pomocí tvrdého kamene doleritu byl lámán na bloky, jež dostávaly přesný tvar díky měděným pilkám s křemenným ostřím. Každý kus této obrovské skládačky vážil až 25 tun a bylo zapotřebí 370 lidí, aby s ním pohnuli.
Většina pracovníků, kteří přicházeli do Abú Raváše, za osm let stavby asi 15.000, byli rolníci, kteří pracovali na stavbě v době, kdy stoupající hladina Nilu zaplavovala jejich pole. "Když zahájili stavbu, dělali si značky na kamenech červeným inkoustem," vysvětlil egyptolog Hasan Abdar Rázik.
Hluboká trhlina v zemi, která tvořila sestupovou cestu do podzemní komory, je nyní nekrytá pod otevřeným nebem a posloužila jako důkaz, že v první fázi bylo použito malty ke zpevnění interiéru, kde měl spočinout faraón při své cestě na onen svět.
Venku byla půda poseta úlomky malých nádob, v nichž se nosily obětiny Rádžedefovi. Abdar Rázik ukázal i místo, kde bylo objeveno několik rozbitých soch faraóna a také ruiny stavby, s největší pravděpodobností chrámu.
Pyramida byla pokrytá leštěnou žulou a slitinou ze zlata, stříbra a mědi, které ve slunci zářily na znamení moci.
Pyramidu v Abú Raváš bude možné od příštího roku navštívit, ale pouze zvenčí.
ZDROJ: www.ctk.cz, 6.6.2008
Egypt chystá stavbu unikátního podmořského muzea
Pod hladinou Středozemního moře v zálivu města Alexandria by mělo vyrůst unikátní podvodní muzeum, na jehož výstavbě pomáhá Egyptu UNESCO. Turisté si budou moci prohlédnout mimo jiné poklady Kleopatřina paláce potopené na dně moře, aniž by se namočili. Projekt vypracovala kancelář francouzského architekta Jacquese Rougerieho a stavba by měla začít již příští rok.
První část muzea by měla být umístěna podél nábřeží. Zde se bude nacházet „zahrada soch“. Pod ní budou další výstavní prostory. Centrem této části bude vedena chodba, která bude směřovat do muzea pod hladinou moře. Nad tímto oddělením budou z moře vyčnívat čtyři obří objekty, které mají připomínat plachty. Tak projekt popsal sám Jacques Rougerie.
"Pokud vše půjde podle plánu, konstrukce začne už v roce 2010 a dokončení muzea by nemělo trvat více než 2,5 roku," řekl Ariel Fuchs zástupce architektonické kanceláře Rougerie.
:. Alexandrijský záliv © Jacques Rougerie Architect
Foto: rougerie.com
Záliv je velmi bohatý na památky
Právě alexandrijský záliv skrývá pod vodou velké množství archeologických pokladů například zbytky Kleopatřina paláce, dávných řeckých a římských lodí či ostatky po alexandrijském majáku, který patřil mezi sedm divů světa. Jen za posledních 20 let zde vědci objevili 26 sfing, podstavce pro dary bohům, vraky řeckých a římských lodí a tisíce dalších objektů.
Záliv je umístěn v blízkosti nové Alexandrijské knihovny, tedy v místě, kde vědci věří, že žila Kleopatra s Markem Antoniem.
:. Vnitřní prostory podovodního muzea © Jacques Rougerie Architect
Foto: rougerie.com
Projekt naráží na finanční a technické komplikace
Problematické je však nejen zajištění konstrukce dostatečně silné tak, aby odolala proudům pod vodou. (Záliv je hluboký v průměru pouze 5-6 metrů.) Druhá výzva spočívá v zajištění viditelnosti v tunelu. Vody v Alexandrijském zálivu jsou totiž známé jako velmi temné.
Finanční zajištění celého projektu vyžaduje 140 miliónů dolarů (téměř 4 miliardy Kč). Vláda věří, že financování pomohou soukromé společnosti a organizace. Ale člen týmu architektů přiznává, že "nikdo si není jistý tím, odkud bude stavba financovaná."
:. Architekt Jacques Rougerie před návrhem na podmořské muzeum © Jacques Rougerie Architect Foto: rougerie.com
:. Vnitřní prostory muzea © Jacques Rougerie Architect
Foto: rougerie.com
:. Vize podmořského muzea, pohled z pevniny © Jacques Rougerie Architect
Foto: rougerie.com
:. Lidé pozorují vodní svět a jsou v suchu. © Jacques Rougerie Architect
Foto: rougerie.com
:. V podvodním muzeu budou přibližovat vzdálenosti jezdící pásy. © Jacques Rougerie Architect Foto: rougerie.com
:. Vizualizace podmořského dna, kde ryby plavou mezi archeologickými památkami. © Jacques Rougerie Architect Foto: rougerie.com
:. Vnitřní schodiště muzea © Jacques Rougerie Architect
Foto: rougerie.com
ZDROJ: www.idnes.cz, 6.3.2009