DEN 3.
Původně plánovaný příjezd do Luxoru během dopoledne nastal nečekaně o mnoho dříve. Budíček byl ve 4h. Ve vlaku dostáváme i snídani - sladké pečivo. V 5h ráno už vystupuje na nově opraveném nádraží v Luxoru. Přišla i dobrá zpráva. Naše loď je už tak brzy ráno připravená k nastěhování. Je to skutečně luxusní plovoucí hotel. Kajuta malá, ale útulná i se sociálním zařízením a klimatizací.
Po krátkém odpočinku sedáme do autobusu, který nás odváží na západní břeh Nilu, kde jsou starověká pohřebiště. Cestou míjíme tzv. Memnonovy kolosy - jediné pozůstatky bývalého chrámu.
Jedeme dál a jako první se před námi otevírá pohled na úchvatný chrám královny Hatšepsut. Vnitřní část není kvůli restaurátorským pracem bohužel přístupná, ale i výstup na jednotlivé terasy je okouzlující. V okolí chrámu stále probíhaí rozsáhlé archeologické výzkumy. Na dramatičnosti celému prostoru přidávají vysoké oranžovo-hnědé skalní masívy. Chrám je z velké části - cca 60m hluboko vytesán právě ve skále.
Cestou do Údolí králů se ještě zastavujeme na krátké exkurzi do alabastrové dílny. Je to opět tahák na peníze turistů a tak opět odoláváme nákupu. Nicméně prohlídka i s výkladem je velmi zajímavá a galerie ručně vyráběných výrobků je krásná. Poté už nás autobus veze do Údolí králů.
Nejznámnější a nejrozsáhlejší pohřebiště faraonů je ukryté mezi skalami v poušti. Teplota zde i v únoru stoupá ke 30 st.C. V některých hrobkách je odhadem 50-60 st. Jsou za ta tisíciletí pěkně vyhřáté. Jejich malovaná a reliéfní výzdoba nám bere dech. Škoda, že se ani zde uvnitř nesmí fotit. Dobře si to hlídají, což jsme okusili na vlastní kůži. Tři tajně pořízené fotografie nám odhalili a zabavili foťák. Za 20 LE (asi 80 Kč) a vymazání inkriminovaných snímků nám ho vrátili. Byl to ale zážitek :-).
Na tržišti při odchodu z Údolí králů ještě vyhanlujeme 3 pohlednicové skládačky s fotografiemi důležitých egyptských památek a hlavně úchvatných interiérů hrobek.
Přívozem přes Nil se vezeme do restaurace na pozdní oběd a už se těšíme na večer, kdy nás čeká představení Světlo a zvuk v obrovském chrámovém komplexu Karnak. Představení probíhá 3x za večer v různých jazycích. To naše v angličtině si přišlo prohlédnout odhadem asi 2 tisíce lidí.
Show na více než hodinu je úchvaná. Její příběh vypráví důležité momenty egyptské historie a seznamuje s velkými faraony a významnými bohy. Vše doprovází podmanivá hudba s barevnými světelnými efekty, které postupně osvětlují jednotlivé části zbytků karnackého komplexu. Nejpůsobivější je velká hypostilová (sloupová) síň.
Po skončení show už se těšíme na zítřejší ráno, kdy si Karnak projdeme i za denního světla.